تماس مستقیم
09121760554

وبلاگ

خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به همراه نکات مهم

خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به همراه نکات مهم

خرید زمین مناسب گلخانه برای راه اندازی این مدل کسب و کارها در دماوند در بهترین شهرهای مازندران یک سرمایه‌گذاری پر سود است. اگر برای احداث گلخانه یک مکان مناسب خریداری کنید، به طور قطع با بهره‌برداری صحیح می‌توانید در کوتاه مدت، حداقل یک تا سه سال به سودآوری مناسبی برسید.

 

خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به همراه نکات مهم

انتخاب یک مکان مناسب برای احداث گلخانه، به اندازه انتخاب مناسب گل و گیاه یا بذر گیاهان و خاک مناسب اهمیت دارد. تمام این موارد را باید در نظر بگیرید تا موفقیت پروژه شما تضمین شود.

هنگام خرید زمین مناسبگلخانه عوامل مختلفی وجود دارد که باید قبل از انجام معامله آن‌ها را در نظر بگیرید. کارشناسان و مشاوران املاک که از بهترین گزینه‌های خرید و فروش زمین در دماوند اطلاع دارند می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

از طرف دیگر، کارشناسان کشاورزی و کشت گلخانه‌ای تجربه کافی را در این زمینه دارند و می‌توانند به شما بگویند چه زمینی با چه ویژگی‌هایی برای احداث گلخانه، مناسب‌تر است.

در ادامه این مطلب تصمیم داریم درباره نکات مهم در خرید زمین مناسب گلخانه صحبت کنیم تا شما بتوانید به عنوان راهنما از آن‌ها استفاده کنید. ابتدا توضیح کوتاهی درباره محصولات گلخانه‌ای و کشت گلخانه‌ای می‌دهیم تا به اهمیت این موضوع پی ببرید.

اهمیت احداث گلخانه در دماوند

برای درک بهتر اهمیت خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند لازم است به کشت گلخانه‌ای بپردازیم و اهمیت این مدل کسب و کارها را عنوان کنیم. تولید محصولات گلخانه‌ای، تغییرات و تحولات زیادی را در منابع غذایی و محصولات کشاورزی ایجاد می‌کند. اگر قرار باشد محصولات کشاورزی در زمین زراعی پرورش داده شوند، عوامل نامساعد جوی، تغییرات شرایط آب و هوایی و حمله آفات و حشره‌های موذی به گیاهان، محصولات را تهدید می‌کند و این در حالیست که منابع غذایی تمام جامعه به خطر می‌افتد.

تنها راهکار و چاره حل مشکل فوق، توجه به بخش کشت گلخانه‌ای است که بسیار اهمیت دارد. جستجوی راه‌حل‌های مناسب که بتواند مدیریت مزرعه را آسان‌تر کند یک پیشنهاد است. کشاورزی گلخانه‌ای تغییرات اساسی است که در چند سال اخیر بسیار به آن توجه می‌شود.

راه اندازی یک گلخانه منحصربه فرد با خرید زمین مناسب گلخانه میسر خواهد شد. از آنجائیکه خاک مازندران و شرایط آب و هوایی دماوند ایران برای کسب و کارهای کشاورزی بسیار مساعد است، چه بهتر که سرمایه‌گذاری برای خرید زمین گلخانه انجام شود.

هدف اصلی احداث گلخانه، فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد بهتر گیاهان و محافظت از محصولات در برابر هوای نامساعد و آفات مختلف است.

کشاورزی گلخانه‌ای یعنی انواع میوه و سبزیجات در گلخانه در یک محیط کنترل شده پرورش داده می‌شود. عوامل فیزیکی زیادی باید در گلخانه کنترل شود تا محصولات مرغوب حاصل گردند.

عواملی نظیر میزان نور خورشید، تهویه طبیعی محیط گلخانه، اندازه زمین گلخانه، لوله‌های تخلیه رواناب‌ها در گلخانه، خاک و کود مناسب، نمونه‌ای از مواردی هستند که باید در هنگام راه اندازی کسب و کارهای گلخانه‌ای به آن‌ها توجه گردد. تخمین زدن کل هزینه‌ها به مدیریت بهتر پروژه کمک می‌کند.

نکات مهم برای خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند
۱- تابش نور خورشید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند باید به آن توجه کنید میزان دسترسی زمین به نور خورشید است. از آنجائیکه گیاهان برای فتوسنتز به نور نیاز دارند، چگونگی رسیدن نور یا تابش نور خورشید به آن‌ها بسیار مهم است. نور کم باعث کاهش فتوسنتز می‌شود و ممکن است که بر میوه‌دهی و گل‌دهی گیاهان، تاثیر منفی بگذارد؛ در نتیجه بازدهی گلخانه کاهش پیدا می‌کند و سود مالی چندان مناسبی به دست نمی‌آید.

موقعیت مکانی گلخانه در فصل‌های مختلف سال، نور خورشید متفاوتی را دریافت می‌کند. برای مکان‌هایی که در زمستان به نور بیشتری از تابش خورشید نیاز دارند برای جبران کمبود نور باید از تجهیزات تابشی استفاده شود.

۲- دسترسی به منابع آب

دومین نکته مهم برای خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند، ارزیابی دسترسی به منابع آب است. گیاهان مختلف برای رشد بهتر در طول روز به مقادیر متفاوتی از آب نیاز دارند. آب باعث می‌شود مواد مغذی توسط ریشه‌های گیاه، راحت‌تر جذب شود.

از طرف دیگر، گیاهان از مکانیسم جذب آب برای خنک‌سازی خود استفاده می‌کنند. در گلخانه‌ها، مصرف آب اهمیت زیادی دارد. تجهیزات پیشرفته گلخانه‌ای باعث می‌شود که در مصرف آب، صرفه‌جویی شده و تا حدودی بتوان آب را بازیابی نمود و مجدداً مورد استفاده قرار داد.

وقتی برای خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند مراجعه می‌کنید، دسترسی بهمنابع طبیعی آب را ارزیابی کنید. موقعیت چاه آب یا آب‎‌های زیرزمینی را از فروشنده سوال کنید و حتماً درباره نحوه آب‌رسانی با روش‌های فیزیکی و تجهیزات آبیاری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر منابع آبی گلخانه تامین نشود، به مرور زمان، مواد مغذی از دسترس گیاه خارج می‌شود و صدمات جبران‌ناپذیری به واحد گلخانه وارد خواهد شد.

خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به همراه نکات مهم
۳- ارتفاع زمین

یکی دیگر از نکات مهم در خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند، مقدار یا میزان ارتفاع زمین است. مسئله ارتفاع از آنجایی اهمیت دارد که بر درجه حرارت داخل گلخانه در فصل تابستان و زمستان تاثیر می‌گذارد. وقتی درجه حرارت تغییر پیدا کند، هزینه‌های سرمایش و گرمایش داخل گلخانه افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

به طور مثال، گوجه فرنگی گلخانه‌ای در دمای ۵۲ تا ۸۶ درجه فارنهایت، بهترین عملکرد را دارد. اگر ارتفاع زمین گلخانه از حد استاندارد کمتر یا بیشتر باشد، تغییرات دمایی باعث تغییرات رشد گوجه فرنگی‌ها خواهد شد.

خرید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی گلخانه براساس متوسط درجه حرارت داخل فضای گلخانه انجام می‌گیرد. مسئله ارتفاع در خرید زمین مناسب گلخانه به اندازه‌ای اهمیت دارد که بر روی سوددهی محصولات نهایی، تأثیر مستقیم خواهد داشت.

۴- شرایط اقلیمی و آب و هوایی

شرایط آب و هوایی و اقلیمی یک منطقه را باید هنگام خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند مورد ارزیابی قرار دهید. عوامل مختلفی وجود دارند که بر محیط شما تاثیر می‌گذارند. اندازه عرض جغرافیایی، ارتفاع زمین از سطح دریا، نمونه‌ای از این موارد هستند. شرایط اقلیمی در عرض جغرافیایی مختلف متفاوت است. ممکن است در یک منطقه، توده‌های رطوبت بیشتر باشند؛ یا در منطقه‌ای دیگر، شرایط آب و هوایی گرم و معتدل حکمفرما باشد. زمین‌هایی که نزدیک به ساحل دریا هستند، رطوبت بیشتری دارند اما این رطوبت در حرکت است.

هنگام خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به نواحی اطراف دقت کنید. وجود درختان، کوهستان، زمین‌های زراعی یا زمین‌های صنعتی اطراف گزینه مورد نظر شما می‌تواند در عملکرد گلخانه شما تاثیر داشته باشد.

اگر زمین کوهستانی برای راه اندازی گلخانه می‌خرید توجه داشته باشید که شدیدترین شرایط آب و هوایی در کوهستان‌ها اتفاق می‌افتد. وزش بادهای سنگین یا حتی طوفان‌ها در این نواحی بیشتر است.

خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند در مناطقی که رطوبت زیادی دارند و ساعات بیشتری از روز، ابر و مه تشکیل می‌شود با چالش‌هایی همراه است. ابر و مه، زیاد تجمع پیدا می‌کنند و مانع رسیدن نور خورشید به گلخانه می‌شوند؛ به این ترتیب فتوسنتز کاهش پیدا می‌کند.

وزش بادهای شدید گرما را از گلخانه خارج می‌کند. این تغییرات، بازدهی محصولات گلخانه‌ای را به شدت کاهش می‌دهند. وقتی می‌خواهید زمین برای احداث گلخانه در مازندران بخرید حتماً باید به این موارد توجه کنید.

سایر نکات کاربردی هنگام خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند

لاوه بر چهار نکته اصلی که در بالا به آن اشاره کردیم برای خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به موارد زیر توجه کنید:

از آنجائیکه یکی از چالش‌های راه اندازی گلخانه، حمله آفت‌های گیاهی است، باید مطمئن شوید که محلی که برای احداث گلخانه انتخاب کرده‌اید با زمین‌های زراعی فاصله زیادی دارد. به این ترتیب می‌توانید برای دفع آفات از راهکارهای ویژه استفاده کنید.

وقتی می‌خواهید یک زمین برای راه اندازی گلخانه بخرید، از پایداری زمین مطمئن شوید. زمینی که می‌خواهید گلخانه را روی آن بسازید نباید دستخوش تغییرات شود. پدیده‌هایی نظیر رانش زمین یا نفوذ آب و رواناب‌ها که باعث سستی خاک می‌شوند، گلخانه شما را تهدید می‌کنند. هنگام ساخت‌ گلخانه سعی کنید خاک منطقه را فشرده‌سازی کنید تا ایمن‌سازی شود.

قبل از خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به تامین منابع برق سه فاز، تامین سوخت برای گرمایش، خرید پنل‌های خورشیدی، خرید کود کمپوست و تجهیزات آبیاری یا دفع آفات به خوبی فکر کنید.

زمینی که برای راه اندازی گلخانه می‌خرید باید از نظر دسترسی به جاده‌ها و مسیرهای رفت و آمد هموار باشد. اگر مسیرهای دسترسی به گلخانه، آسفالت شده نباشد هنگام حمل و نقل محصولات، وسایل نقلیه، تکان‌‌های شدیدی خواهند داشت که منجر به آسیب رسیدن به محصولات گلخانه‌ای خواهد شد!

هنگام خرید زمین در دماوند برای احداث گلخانه به جهت‌گیری زمین از دماوند به جنوب یا شرق به غرب توجه کنید. این ویژگی برای تنظیم نور طبیعی که وارد گلخانه می‌شود اهمیت دارد.

سعی کنید زمینی را برای احداث گلخانه بخرید که قابلیت توسعه بیشتر داشته باشد. این فرصت برای شما فراهم است که در آینده کسب و کار خود را گسترش دهید.

گلخانه:شرایط محیطی و نیازمندی‌ها

احداث گلخانه

گلخانه یک شرایط آب و هوایی مناسب را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند. یک گلخانه خوب بایستی دارای شرایطی چون مقاومت بالای سازه در برابر باد و برف، قابلیت عبور نور بالا، مصرف پایین سوخت، راندمان بالای تهویه، کاهش هزینه ساخت و هزینه کارگری باشد. ترکیب تهیه استاندارد سازه، عبور نور، مصرف سوخت و کنترل شرایط آب و هوایی، ساختمان یک گلخانه ایده آل را بوجود می‌آورد.
در اکثر نقاط راه ایده آل برای طراحی علمی نوع سازه گلخانه وجود نداشته و انتخاب نوع سازه بستگی به تکنیک‌‌‌های بومی و شرایط اقتصادی موجود دارد.

اهمیت شرایط آب و هوایی

طراحی موفقیت آمیز یک گلخانه نیازمند داشتن اطلاعات آب و هوایی آن منطقه بوده که می‌تواند نوع سازه مناسب را انتخاب نماید. بطور کلی قبل از ایجاد گلخانه در هر نقطه‌ای بایستی به اطلاعات مقدماتی از شرایط آب و هوایی آن منطقه داشته باشیم.بیشتر گیاهانی که در گلخانه پرورش داده می‌شوند از گونه‌‌‌های گرمسیری بوده و. نیاز‌‌های اقلیمی گیاهان در گلخانه را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • دمای حداقل مطلق در گلخانه بایستی بالاتر از صفر درجه سانتیگراد باشد تا ریسک سرمازدگی گیاهان کاهش یابد و در صورتیکه دمای حداقل روزانه بالای ۷ درجه سانتیگراد باشد درصد ریسک به صفر می‌رسد، علاوه بر این دمای حداکثر مطلق نبایستی بالاتر از ۴۵-۳۵ درجه سانتیگراد باشد.
 • دمای مناسب بیشتر گیاهان گلخانه ای بین ۲۷-۱۷ درجه سانتیگراد می‌باشد و در صورتیکه دمای روزانه محیط بیرون بین ۲۲-۱۲ درجه سانتیگراد باشد گلخانه نبایستی گرم شود.
 • اگر دمای روزانه محیط بیرون زیر ۱۲ درجه سانتیگراد باشد سیستم گرمایشی بایستی راه اندازی شود و اگر بالاتر از ۲۲ درجه سانتیگراد باشد سیستم سرمایشی بایستی بکار گرفته شود.
 • در طول زمستان باید ۵۵۰-۵۰۰ ساعت روز‌‌های آفتابی در نیمکره دماوندی داشته باشیم.
 • حداقل دمای خاک بایستی ۱۵ درجه سانتیگراد باشد.
 • آستانه دمای متوسط شبانه برای محصولاتی چون گوجه فرنگی ، فلفل، خیار، طالبی و لوبیا بایستی بین ۱۹-۱۵ درجه سانتیگراد باشد.
 • رطوبت نسبی گلخانه بایستی بین ۹۰-۷۰ درصد باشد.
 • نوسانات میانگین دمای روزانه، درصد رطوبت و میزان عایق بندی در طراحی گلخانه بایستی مد نظر قرار گیرد.
مسایل و نیاز‌‌های گلخانه

در شرایط اقلیمی گوناگون، تنوع اقلیمی متفاوتی وجود دارد که گلخانه ها با در نظر گرفتن این شرایط ساخته می‌شوند که اقلیم‌‌‌های مختلف شامل موارد است:

 • اقلیم معتدله
 • اقلیم نیمه گرمسیری (مدیترانه ای)
 • اقلیم خشک
 • اقلیم گرمسیری
اقلیم معتدله

مشکلاتی که در تولید محصول این مناطق وجود دارد شامل موارد زیر است:

الف- دمای پایین بیرون در زمستان
ب- فشار ناشی از باد، برف و تگرگ در زمستان
ج- نور نامناسب در زمستان
د- گاهی اوقات گرمای تابستان
گلخانه ها در اقلیم‌‌‌های معتدله باید دارای ویژگی‌‌های زیر باشند:
الف- سیستم گرمایشی با راندمان بالا
ب- دارای مقاومت بالا در برابر فشار باد، برف و طوفان بر اساس استاندارد‌‌‌های بین المللی
ج- قابلیت نفوذ نور بالا
د- عایق بندی مناسب به منظور جلوگیری از اتلاف گرما
ه- سایه دهی و تهویه کافی در تابستان
خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند به همراه نکات مهم
سخن پایانی

خرید زمین مناسب گلخانه در دماوند یک انتخاب حساس برای سرمایه‌گذاری و راه اندازی کسب و کار است. همانقدر که محصولات گلخانه‌ای، پرفروش و پر تقاضا هستند به همان اندازه هم می‌تواند ضرر و زیان زیادی را به صاحبان این کسب و کارها وارد کند. اگر زمین مناسب را بخرید، تمام تجهیزات لازم را فراهم کنید و طبق اصول کشاورزی مدرن پیش بروید، قطعاً سودآوری خوبی برای شما خواهد داشت.

مدیریت بهتر گلخانه باعث می‌شود خطرات ناشی از شرایط نامساعد جوی را کاهش دهید، شرایط رشد بهینه را فراهم کنید و از محصولات محافظت نمایید.

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای بهتر کردن خدمات سایت برای ما بنویسید تا در مقالات بعدی وبلاگ کارشناسان املاک دماوند آن ها را رعایت کنیم.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۱۲۹۵۱۰۰۷۳ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *