تماس مستقیم
09128989597
تماس مستقیم
09121760554

وبلاگ

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی را بهتر بشناسیم

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی را بهتر بشناسیم

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی به رنگ‌هایی گفته می‌شود که نهایت آرامش و احساس خوشایند را برای فرد به وجود می‌آورد. رنگ‌ها آرامش‌بخش هستند اما برخی از آن‌ها به ‌طور متمایزی با رنگ‌های دیگر فرق دارند. شاید شما جزء آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید در خانه خود، رنگ‌های آرامش‌دهنده داشته باشید، اما برخی از افراد ممکن است غیر از این را در دکوراسیون داخلی اجرا کنند.

 

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی را بهتر بشناسیم

مجموعه‌ای از رنگ‌های تند و تیز هم می‌تواند برای طراحی داخلی آپارتمان یا ویلا به کار رود. انتخاب میان رنگ‌های آرامش‌دهنده یا رنگ‌های تند بستگی به سلیقه افراد دارد. در طول سال‌های مختلف، روند طراحی داخلی برای ویلا، آپارتمان یا خانه‌های قدیمی دستخوش تغییرات زیادی شده است. رنگ‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند!

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی در یک دهه اخیر بسیار متداول شده است و این در حالی است که در دهه ۵۰ و ۶۰ شاهد آن بوده ایم که رنگ در دکوراسیون داخلی بیشتر به سمت رنگ‌های تند و پررنگ گرایش داشت. این تغییرات در دهه ۷۰ و ۸۰ به سمتی گرایش پیدا کرد که باعث شد طراحان داخلی تحقیقات زیادی را انجام دهند تا بفهمند تغییر رنگ چه تغییری را در دکوراسیون و طراحی داخلی ایجاد می‌کند.

شاید اگر به رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی نگاه کنید و آن را با طراحی‌هایی که در طول ۵۰ سال گذشته اجرا شده مقایسه نمایید، متوجه تفاوت‌های اساسی شوید. اگر به رنگ‌های پاستلی نگاه کنید، چیزی شبیه به دنیای کودکانه، جایی که شاید آن را در مهدهای کودک دیده‌اید، در ذهن شما تداعی شود. مسیر طولانی طی شده است تا طراحی داخلی به این سبک، به دنیای دکوراسیون معرفی شود.

استفاده از رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی در هر قسمت، جذابیت‌های یکپارچه‌ای را به فضا می‌بخشد. همچنین باعث می‌شود لوازم، اسباب و وسایل به طور منحصر به‌ فرد جلوه کنند. رنگ‌های پاستلی از گروه رنگ‌های خنثی، دکوراسیون مدرن را به وجود می‌آورند. به دلیل زیبایی خاص و درخشندگی ویژه‌ای که به واسطه رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی به وجود می‌آید، در ادامه این مطلب، مهم‌ترین و زیباترین رنگ‌ها را معرفی می‌کنیم.

زیباترین رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی

۱- رنگ آبی روشن

یکی از رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی، رنگ آبی روشن است. آبی روشن به صورت ترکیبی با سفید، نقره‌ای یا خاکستری، جلوه درخشانی را در فضا به وجود می‌آورد.

زمان زیادی گذشته است اما همه ما به خاطر داریم که همیشه رنگ مورد علاقه دختران، صورتی بوده و پسران به رنگ آبی علاقه داشته اند که از این رنگ‌ها برای دکوراسیون اتاق دخترانه و پسرانه هم استفاده می‌شد؛ اما اکنون وضعیت این طراحی متفاوت شده است.

رنگ آبی روشن، طیف آبی درخشان یا رنگ آبی دریایی در گروه رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی قرار می‌گیرد. اگر فضای داخل ویلا یا آپارتمان را با این رنگ طراحی کنید، آنچنان چشم ‌گیر و پر رنگ جلوه می‌کند که نشان می‌دهد طراحی قدرتمندی برای این قسمت به کار رفته است. این طراحی، شگفت‌انگیز و منحصر به فرد است. پیشنهاد می‌کنیم از رنگ آبی برای سالن نشیمن استفاده کنید.

۲- رنگ بنفش و نارنجی

رنگ‌های بنفش و نارنجی، دو نمونه دیگر از رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی داخلی هستند. از این دو رنگ را می‌توانید برای طراحی آشپزخانه استفاده کنید. بنفش و نارنجی، با درخشندگی خاص، نوعی تحریک‌کننده اشتها هم محسوب می‌شوند. اگر اندکی رنگ سفید را چاشنی این طراحی کنید می‌توانید لوازم و وسایل آشپزخانه را به طور حرفه‌ای با سایر قسمت ها سازگار نشان دهید.

برخی تمایل دارند که لوازم آشپزخانه را از رنگ صورتی انتخاب کنند یا رنگ‌های سبز و آرامش‌دهنده را در طراحی خود به کار ببرند. تمام این رنگ‌ها جزء رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند. این رنگ‌ها کمک می‌کنند محیط آشپزخانه شما از حالت کسل‌کننده و خسته‌کننده خارج شود.

۳- رنگ صورتی

رنگ صورتی نیز یکی دیگر از رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی است. این رنگ، فوق‌العاده آرامش‌دهنده و چشم‌نواز است. از رنگ صورتی می‌توانید ترکیبی با رنگ سفید یا آبی روشن استفاده کنید. صورتی برای اتاق مطالعه، اتاق کودکان یا آشپزخانه، انتخاب خوبی است. برای سرویس بهداشتی یا حمام هم می‌توانید از صورتی و آبی بهره بگیرید.

فضای داخلی آرامش‌بخش با رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی

اگر از رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی استفاده کنید یعنی در حال اجرای عناصری هستید که سبک زندگی شما را با آرامش بیشتری همراه می‌کند. تفاوتی نمی‌کند که این رنگ‌ها را در کدام قسمت خانه به کار می‌برید، آنچه اهمیت دارد این است که باید سازگاری قابل توجهی در این رنگ‌ها باشد.

به طور مثال اگر تخت خواب شما به رنگ خاکستری است می‌توانید از بالش‌های صورتی استفاده کنید یا گل و گیاه سبز را کنار پنجره قرار دهید. می‌توانید از چراغ‌های زرد روی میز اتاق خواب استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی شبیه به پالت رنگ برای نقاشی است. شما می‌توانید از سایه روشن یا سایه‌های تیره الهام بگیرید. برای اتاق خواب، حتماً این رنگ‌ها را برای روتختی یا پرده‌ها و لوازم تزئینی استفاده کنید. حتی اگر اتاق خواب شما دارای حمام و سرویس بهداشتی مجزا است، این رنگ‌ها را کاملاً حرفه‌ای می‌توانید در آن قسمت به کار ببرید.

رنگ چوب، چیزی شبیه به نارنجی مایل به قهوه‌ای هم در گروه رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی قرار می‌گیرد. اگر از این رنگ استفاده کنید سبک داخل خانه، آپارتمان یا ویلا شبیه به دکوراسیون کلاسیک و قدیمی دیده می‌شود. متریال چوب یا ترمووود یا کفپوش‌های چوبی، نمونه واقعی از این رنگ‌ها هستند. این رنگ‌ها یک احساس رسمی بودن را برای یک قسمت به وجود می‌آورند.

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی را می‌‌توانید در انتخاب مبلمان هم استفاده کنید. مثلاً انواع مبلمان با پارچه‌های رنگی جذاب اما نرم و راحت در بازار وجود دارند که با رنگ‌های آرامش‌دهنده از این گروه ساخته شده‌اند. بالش‌های روی مبلمان را هم می‌توانید متناسب با رنگ سالن انتخاب کنید.

دکوراسیون خلاقانه با رنگ‌های پاستلی

انتخاب رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی صرفاً مخصوص جوانان یا خانم‌‌ها نیست. این رنگ‌ها هر حال حاضر جزئی از طراحی داخلی محسوب می‌شوند. طراحان حرفه‌ای به طرز ماهرانه، رنگ‌های آبی فیروزه‌ای، صورتی، سبز، نقره‌ای یا سفید را با هم هماهنگ می‌کنند تا سایه‌های مختلفی را در فضا به وجود آوردند.

به جرات می‌توان گفت که این کار یعنی برای یک مکان، شخصیت و مفهوم ایجاد می‌کنید. رنگ‌های تند در میان رنگ‌های پاستلی به عنوان نقاط تمرکز یا نقاط کانونی محسوب می‌شوند، بنابراین یک امتیاز بزرگ برای طراحی داخل خواهد بود.

استفاده از رنگ سفید به‌ عنوان مکمل رنگ های پاستلی

یکی از رنگ هایی که به خوبی در کنار رنگ های پاستلی دیوار خواهد نشست و هارمونی مناسبی را ایجاد خواهد کرد، رنگ سفید است که به بیشتر طراحان داخلی از آن به ‌عنوان مکمل رنگ های پاستلی در دکوراسیون منازل استفاده می‌کنند.

استفاده از رنگ های کرم و قهوه‌ای به‌ عنوان مکمل رنگ های پاستلی

طیف‌های گوناگونی از رنگ های کرم و قهوه‌ای با توجه به تناژ گرمی که دارند، با رنگ های پاستلی در تضاد هستند. از این ‌رو استفاده از این دو دسته از رنگ ها در کنار یکدیگر، جلوه‌ای بهتر به فضا داده و باعث جلوگیری از یکنواختی محیط می‌شوند. از جهت دیگر ترکیب این رنگ ها در کنار یکدیگر باعث می‌شود چشم‌ها خسته نشوند.

به کار بردن رنگ طوسی یا خاکستری به‌ عنوان مکمل رنگ ‌های پاستلی

علاوه بر رنگ های فوق می‌توان از رنگ های طوسی یا خاکستری به‌ عنوان مکمل رنگ های پاستلی دیوار استفاده کرد. استفاده از این رنگ ها در کنار یکدیگر را می‌توان در اکثر مجلات و دیزاین‌های طراحان داخلی معروف دید که جلوه‌ای بسیار لوکس و مدرن به دکوراسیون منزل می‌دهند.

استفاده از طیف‌های گوناگون یک رنگ پاستلی دیوار به ‌عنوان مکمل آن رنگ

از روش‌های حرفه‌ای ترکیب رنگ های مختلف با رنگ پاستلی می‌توان به استفاده از طیف‌های مختلف آن در رنگ پاستلی دیوار در منزل اشاره کرد. به ‌عنوان مثال اگر یکی از وسایل اتاق سپز پسته‌ای باشد، می‌توان چند وسیله یا مبلمان دیگر را با طیف‌های تیره و یا روشن‌تر از این رنگ انتخاب کرد.

اهمیت انتخاب وسایل دکوری و سایر وسایل

می‌توان از وسایل دکوری با رنگ های تند و زنده در کنار رنگ های پاستلی استفاده و به این رنگ ها روح بخشید تا شادابی و انرژی بیشتری به محیط اطراف ببخشند. همچنین می‌توان از رنگ پاستلی دیوار استفاده نکرد و به‌جای آن مبلمان یا دیگر وسایل را به رنگ پاستلی انتخاب کرد.

استفاده از رنگ های پاستلی در دکوراسیون اتاق‌خواب

بیشتر افراد اغلب رنگ های پاستلی صورتی و آبی ملایم را در دکوراسیون اتاق‌خواب کودکان استفاده می‌کنند. این رنگ های پاستلی جزو مناسب‌ترین گزینه‌ها جهت اتاق‌خواب نوزادان و کودکان هستند و باعث انتقال حس آرامش و خوابی راحت برای آنها خواهند شد. ولی استفاده از این رنگ ها در اتاق‌خواب بزرگ‌سالان اندکی متفاوت خواهد بود.

اساساً رنگ های پاستلی جلوه‌ای ظریف دارند و ممکن است آقایان علاقه‌ای به خوابیدن در اتاقی با رنگ پاستلی دیوار صورتی یا یاسی نداشته باشند. بنابراین پیشنهاد استفاده از رنگ پاستلی دیوار ، رنگ آبی است. البته اگر علاقه به استفاده از رنگ های پاستلی صورتی و یاسی در اتاق‌خواب بزرگ‌سالان دارید، می‌توانید از این رنگ ها در کنار رنگ های مکملی همچون سفید، طوسی یا کرم استفاده کنید.

رنگ پاستلی در دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از رنگ های پاستلی در اتاق نشیمن جلوه‌ای خاص و منحصربه‌فرد به این بخش از منزل خواهد داد و توجه همه را به خود جلب خواهد کرد. باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به اینکه این رنگ ها روشن هستند، استفاده از رنگ پاستلی دیوار، فضای اتاق نشیمن را دل‌باز و بزرگ‌تر ازآنچه که به ‌طور واقعی است جلوه خواهد داد. از این ‌رو این رنگ پاستلی دیوار برای اتاق‌های نشیمن کوچک بسیار مناسب است. علاوه بر این با توجه به تن خنثی که این رنگ ها دارند، باعث سرد جلوه دادن محیط نشیمن در تابستان‌ها و گرم جلوه دادن در زمستان می‌شوند. اگر تمایلی به استفاده از رنگ پاستلی دیوار اتاق نشیمن منزل خود ندارید می‌توانید از مبلمان با این رنگ ها در کنار دیوارهایی با رنگ های مکمل رنگ های پاستلی که در بالا اشاره شد استفاده کنید.

استفاده از رنگ های پاستلی در دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از رنگ ‌های پاستلی در سرویس بهداشتی و حمام منازل نیز پیشنهاد می‌شود. با به کار بردن این رنگ ها در وسایل دکوری و ست‌های بهداشتی در سرویس بهداشتی و حمام منزل می‌توانید به زیبایی این فضاهای منزل را دیزاین کرده و جلوه‌ای خاص به این محل‌ها ببخشید. رنگ هایی چون نعنایی و هلویی از بهترین رنگ ‌های پاستلی دیوار برای استفاده در سرویس بهداشتی و حمام منزل هستند.

سخن پایانی

وقتی به رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی فکر می‌کنید شاید تعداد ۷ یا ۸ عدد رنگ در ذهن شما تداعی شود؛ این رنگ‌ها می‌توانند همان رنگ‌های اصلی رنگین کمان باشند که برای زیباتر کردن محیط زندگی خود به کار می‌برید. در میان این رنگ‌های جذاب و چشم‌نواز، سایه‌های تیره یا روشن وجود دارند. خاکستری روشن، سفید و نقره‌ای، نمونه‌ای از رنگ‌های حد واسط در میان رنگ‌های پاستلی محسوب می‌شوند. برای هر رنگ می‌توان سایه روشن یا سایه تیره ایجاد کرد.

رنگ‌های پاستلی برای دکوراسیون داخلی در هر قسمت قابل اجرا است؛ از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه، سالن اصلی، اتاق مطالعه، تراس یا بالکن، راهروی ورودی آپارتمان، همگی با این رنگ‌ها، زیباتر و آرامش‌بخش جلوه می‌کنند. رنگ‌های پاستلی، هم برای ویلاهای کوچک هم برای ویلای لاکچری و هم برای آپارتمان‌ها قابل اجرا است.

اگر از این رنگ‌ها برای طراحی خانه خود استفاده کنید، پس از پایان پروژه شگفت‌زده می‌شوید! چه چیزی بهتر از این که خلاقیت و شادابی با طراحی داخلی ادغام شود؟!

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای بهتر کردن خدمات سایت برای ما بنویسید تا در مقالات بعدی وبلاگ کارشناسان املاک دماوند آن ها را رعایت کنیم.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۱۲۱۷۶۰۵۵۴ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *