تماس مستقیم
09121760554

وبلاگ

سند وکالتی ملک و هر آنچه باید در این باره بدانید

سند وکالتی ملک و هر آنچه باید در این باره بدانید

معاملات ملکی، معاملات بسیار مهمی هستند که باید به همه ابعاد آنها توجه ویژه ای شود. این معاملات همانطور که می تواند سود زیادی برای شما داشته باشد، می تواند ضرر هنگفتی داشته باشد. در صورت عدم توجه به مسائل حقوقی و همه جنبه های معامله علاوه بر متضرر شدن، درگیرهای زیادی خواهید داشت. سند وکالتی ملک یکی از مباحث مهم در حوزه املاک است

 

سند وکالتی ملک و هر آنچه باید در این باره بدانید

سند وکالتی ملک چیست؟

شرایطی را در نظر بگیرید که فروشنده به خریدار وکالت می دهد تا خودش برای انتقال سند اقدام کند. در واقع به جای انتقال سند، وکالت نامه ای برای انجام کارهای انتقال سند به خریدار داده می شود. به چنین معامله ای معامله وکالتی گفته می شود.

معامله وکالتی به دلایل مختلفی انجام می شود. در شرایطی که فروشنده فرصت کافی برای انجام روند انتقال سند نداشته باشد، معامله وکالتی را ترجیح می دهد. این نوع معامله در شرایطی که سند برای انتقال در دسترس نیست مثلاً در رهن بانک باشد، استفاده می شود. همچنین در شرایطی که ملک دارای سند نباشد، معامله وکالتی یک گزینه برای خریدار و فروشنده است. برای مثال ممکن است به دلیل نداشتن پایان کار، امکان صدور سند در زمان کم ممکن نباشد.

خریداران نیز به دلایل مختلف راضی به انجام معاملات وکالتی می شوند. مهم ترین انگیزه خریداران قیمت ملک در این نوع معاملات است.

خطرات احتمالی در معاملات ملکی با سند وکالتی
 • در معامله وکالتی فروشنده یک وکالت بلاعزل به خریدار می دهد تا خریدار کارهای انتقال سند را انجام دهد. بر اساس این وکالت نامه، خریدار می تواند سند را به نام خودش منتقل کند. تا قبل از اینکه انتقال انجام شود، خریدار حتی با وجود پرداخت مبلغ مورد نظر، مالک ملک محسوب نمی شود. به طور خلاصه سند وکالتی به هیچ وجه اثبات کننده مالکیت شما نیست.

 

 • در یک معامله وکالتی شرایط سوء استفاده برای کلاهبرداران به خوبی فراهم می شود. اگر معامله صرفاً با تنظیم یک وکالت نامه صورت گرفته باشد، فروشنده می تواند ملک را به دیگری بفروشد. حتی فروشنده می تواند سند را به نام خریدار دیگر منتقل کند. در این شرایط وکالت نامه نمی تواند هیچ کمکی به احقاق حق شما کند و کاملاً بی ارزش می شود. بنابراین فراموش نکنید که در متن وکالت نامه سلب حق فروش ملک توسط فروشنده را درج کنید.

 

 • یکی از خطرات احتمالی معاملات وکالتی اینست که فروشنده بعد از انتقال سند قطعی توسط خریدار، مشکل ساز شود. هرچند که فروشنده نمی تواند وکالتش را پس بگیرد، اما می تواند ادعا کند که پولی به او نداده اید. او می تواند به دادگاه مراجعه کرده و شکایت کند. شکایت فروشنده بر مبنای این ادعا خواهد بود که شما بدون پرداخت پول به او سند را انتقال داده اید.

 

 • همانطور که اشاره کردیم، در معامله وکالتی یک وکالت نامه بلاعزل از طرف فروشنده به خریدار داده می شود. بر طبق این وکالت نامه فروشنده نمی تواند وکالتش را پس بگیرد؛ اما مسئله اینجاست که امکان فسخ وجود دارد. اگر فروشنده از دنیا برود، وکالت فسخ می شود. یکی دیگر از مواردی که باعث فسخ وکالت نامه می شود، شرایطیست که فروشنده دچار زوال عقل شود. برای مثال شرایطی که فروشنده به بیماری آلزایمر دچار یا مجنون شود.

 

 • فرض کنید شما ملکی را به صورت وکالتی از فروشنده ای خریداری کرده اید. حال به دلایلی مثل درخواست مهریه از طرف همسر فروشنده، دادگاه حکم توقیف اموال فروشنده را صادر کند. در این شرایط ملکی که شما خریداری کرده اید به عنوان یکی از اموال فروشنده توقیف خواهد شد. البته این شرایط راه فراری دارد که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.
سند وکالتی ملک و هر آنچه باید در این باره بدانید
راه فرار از خطرات معامله وکالتی

برخی افراد به دلایلی، با وجود حواشی زیاد و خطرات احتمالی تصمیم به انجام معاملات وکالتی می گیرند. راه فرار از گیر افتادن در تله خطرات احتمالی معامله وکالتی، تنظیم یک مبایعه نامه رسمی است. مبایعه نامه نشان می دهد که شما ملک را خریداری کرده اید و می تواند مالکیت شما را اثبات کند. با تنظیم مبایعه نامه، وضعیت ملک قابل رهگیریست و فروشنده نمی تواند به صورت رسمی ملک را به دیگری بفروشد. اگر فروشنده بعد از امضای مبایعه نامه ملک را به دیگری بفروشد مرتکب جرم شده است. چنین معامله ای فروش مال غیر و باطل است. در صورت صدور حکم توقیف اموال فروشنده می توانید با ارائه مبایعه نامه به دادگاه، از توقیف ملک جلوگیری کنید. همچنین با داشتن مبایعه نامه در صورت فوت فروشنده می توانید ورثه را وادار به انتقال سند قطعی کنید. این امر با مراجعه خریدار به دادگاه و ثبت دادخواستی تحت عنوان الزام به تنظیم سند رسمی امکان پذیر است.

چگونه سند وکالتی ملک را به سند قطعی تبدیل کنیم؟

برای تبدیل سند وکالتی به سند قطعی می بایست به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرد. برای تبدیل سند وکالتی به سند قطعی لیست مدارک زیر مورد نیاز است.

 • سند ملک
 • شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک مالکیت فروشنده
 • پایان کار ساختمان
 • سند تسویه حساب اداره دارایی
 • سند تسویه حساب شهرداری
 • استعلام ثبت
 • وکالت‌نامه معتبر

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای بهتر کردن خدمات سایت برای ما بنویسید تا در مقالات بعدی وبلاگ کارشناسان املاک دماوند آن ها را رعایت کنیم.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۱۲۹۵۱۰۰۷۳ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *