تماس مستقیم
09121760554

وبلاگ

طراحی حیاط مدرن برای خانه و تمام نکات مهم آن!

طراحی حیاط مدرن برای خانه و تمام نکات مهم آن!

«حیاط، روح خانه است»؛ شاید به نظرتان این جمله اغراق آمیز بیاید. حیاط جاییست که خیلی از اتفاقات شاد مثل برگزاری میهمانی و دورهمی با خانواده و دوستان در آن می افتد. هرچند که برگزاری مهمانی باربیکو مختص به حیاط خانه های ویلایی است؛ اما اهمیت حیاط، مختص به خانه های ویلایی نیست.

 

طراحی حیاط مدرن برای خانه و تمام نکات مهم آن!

در آپارتمان ها هم اولین جایی که به محض ورود، دیده می شود حیاط است. یک شخص در بدو ورود به یک ساختمان از محیط حیاط تاثیری می پذیرد که ممکن است به سادگی فراموش نکند.

با این تفاسیر، به نظر می رسد که اگر حیاط را روح خانه بدانیم، زیاده روی نکرده ایم. بنابراین طراحی حیاط، بسیار اهمیت دارد و تا جایی که ممکن است باید بهترین طراحی برای آن انجام شود. اگر خانه شما حیاط دارد، فرصت را از دست ندهید و از طراحی آن غافل نشوید. یکی از شیوه های طراحی حیاط، روش مدرن است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

قدم اول در طراحی حیاط مدرن

اولین قدم، پاسخ به این سوال است که قصد دارید چه استفاده ای از فضای حیاط داشته باشید؟ حیاطی را تصور می کنید که در روزهای سرد در کنار شومینه اش وقت می گذارنید؟ می خواهید مهمانی هایتان را در حیاط برگزار کنید و بساط پخت کباب علم کنید؟ می خواهید فضای امنی برای بازی بچه هایتان باشد؟ آبشار کوچک، استخر و باغچه را برای حیاتتان متصور هستید؟

ابتدا تعیین کنید که می خواهید حیاط خانه تان چه فضایی با چه حس و حالی داشته باشد. حال وقت آنست که با عناصر و ایده های یک حیاط مدرن آشنا شوید و آنها را به کار گیرید

چند ویژگی حیاط مدرن

به طور کلی، یک حیاط مدرن دارای ویژگی هاییست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

  • فضایی برای نشستن

یکی از ویژگی های حیاط مدرن، فضای راحت برای نشستن است. این فضا معمولا اطراف یک نقطه، مثل شومینه یا میز طراحی می شود.

  • یکپارچه بودن

یک ویژگی برجسته خانه های مدرن اینست که معمولا بین فضای داخل و خارج خانه، پنجره های تمام قد یا درهای شیشه ای کشویی به کار می رود. با این کار، بین فضای داخل و خارج خانه یکپارچگی به وجود می آید.

  • استفاده هوشمندانه از آب

حوض یا استخر، ظاهر بسیار زیبایی به حیاط می بخشد؛ علاوه بر آن، بسیار آرامش بخش است. آب، عنصریست که می تواند در همه حیاط ها، چه سنتی و چه مدرن، به کار رود. تفاوت استفاده از آب در حیاط مدرن شکل استفاده از آن، چه در طراحی و چه در ساخت، است. در طراحی حیاط های کوچک نیز می توان این عنصر را در قالب حوضچه یا آب نمایی کوچک استفاده کرد.

  • ترکیب مصالح

بتن، فولاد و سنگ، مصالحی هستند که به طور معمول در سبک مدرن به کار می روند. چوب نیز از مصالح پرکاربرد در سبک مدرن است که معمولا با رنگ طبیعی خودش به کار می رود.

یکی از اصول سبک مدرن، طراحی خلاقانه و جسورانه است. تضاد و استفاده ترکیبی از مصالح، زیبایی بی نظیری ایجاد می کند. در طراحی فضای حیاط از ترکیب مصالح استفاده کنید. به طور مثال برای پوشش کف حیاط، چوب و سنگ را به صورت مشترک به کار ببرید. مطمئن باشید که حیاطتان مثل الماس می درخشد.

  • نور

در حیاط مدرن، توجه ویژه ای به نورپردازی می شود. در نورپردازی، لامپ ها در دیوار، کف یا اطراف باغچه به کار می روند. برای نورپردازی می توانید از لامپ های ال ای دی استفاده کنید. این لامپ ها علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضا، برای مدت طولانی قابل استفاده هستند.

  • الهام از طبیعت

برای طراحی یک حیاط مدرن می توان از طبیعت الهام گرفت. در طراحی با الهام از طبیعت، بهتر است از گیاهان سبز، سنگ ها و چوب های طبیعی استفاده شود.

  • سیستم های هوشمند

یکی از ویژگی های سبک مدرن، به کارگیری فناوری های جدید در اجراست. بر طبق ویژگی، سیستم آبیاری در حیاط مدرن، هوشمندانه و با هدف کم مصرف کردن آب، طراحی می شود.

طراحی حیاط مدرن برای خانه و تمام نکات مهم آن!

ایده هایی برای طراحی حیاط مدرن با ابعاد مختلف

آشپزخانه و غذاخوری در فضای باز: یکی از اصول طراحی مدرن، کارایی است. بر این اساس، اگر حیاط شما به اندازه کافی بزرگ است، آشپزخانه و غذاخوری در فضای باز درست کنید. وجود آشپزخانه روباز و فضایی برای نشستن، از عناصر حیاط مدرن است.

شومینه بتنی:

اگر می خواهید شب ها یا روزهای خنک در حیاط بنشینید، نیاز به شومینه دارید. شومینه بتنی انتخاب خوبی برای حیاط مدرن شماست. صندلی های چوبی در کنار شومینه بتنی در حالی که اطراف با گل و گیاه تزیین شده، فضای بسیار دلنشینی را برایتان فراهم می کند.

سنگ های طبیعی:

سنگ های طبیعی دست نخورده کوچک را در بخشی از کف حیاط به کار ببرید. همچنین می توانید برای پوشاندن خاک باغچه یا گلدان ها از آنها استفاده کنید.

مبلمان یا صندلی:

برای ایجاد یک فضای نشینمن، نیاز به مبلمان یا چند صندلی دارید. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه تان، نوع و جنس آنها را انتخاب کنید. اگر در انتخاب مبلمان فضای نشینمن از ترکیب چند جنس مثل چوب و فلز استفاده کنید، فضای جذابی خواهید شد.

آویز کردن گیاهان:

اگر فضای حیاطتان کوچک است، نگران نباشید. می توانید با کمی خلاقیت، راهکارهایی برای تزیین حیاط به کار ببرید. برای مثال گلدان های کوچکی را از دیوار آویزان کنید. برای این کار می توانید از توری های فلزی نیز استفاده کنید.

طراحی حیاط مدرن تپه ای:

ممکن است خانه ای حیاط صاف نداشته باشد. حیاط شیب دار را هم می توان به زیبایی تزیین کرد. مثلا می توان یک معبر آب جذاب یا آبشار، برای آن طراحی کرد. طراحی حیاط شیبدار، به شکل تپه ای از گل ها و گیاهان هم ایده خوبیست. حتی می توان برای بازی بچه ها، سرسره ساخت.

پرچین:

اگر می خواهید بخشی از حیاط را جدا کنید، می توانید از پرچین ها استفاده کنید. پرچین های بلند به شما کمک می کند که فضای خصوصی و مجزایی داشته باشید. اگر پرچین ها پر از گل و گیاه باشند، زیبایی فضای شما دو چندان خواهد شد.
تاب: یک ایده خوب برای حیاط مدرن، نصب تاب است.

سایه بان:

نصب یک سایه بان در فضای نشینمن می تواند فضا را خیلی کاربردی تر کند.

 

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای بهتر کردن خدمات سایت برای ما بنویسید تا در مقالات بعدی وبلاگ کارشناسان املاک دماوند آن ها را رعایت کنیم.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۱۲۹۵۱۰۰۷۳ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *